Erasmus+ KA154-Kadın Varsa Barış Var Projesi Vaka Analizi

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Erasmus+ KA154 Kadın Varsa Barış Var projesinin üçüncü hareketliliği olan “Çatışma Çözümü ve Barış Çalışmalarında Vaka Analizi” çalışması 14-15-16 Temmuz tarihlerinde Erzurum’da düzenlenecektir.

Çatışma çözümü ve barış çalışmaları ile edinilen teorik bilgiler vaka analizi çalışmalarıyla raporlaştırılacak ve geçmişten günümüze dünyadaki insani kriz ve çatışma bölgelerindeki çatışma çözümü ve barış çalışmaları incelenecektir. 4 ayrı grup, 4 ayrı vaka üzerinden vaka incelemesi yaparak çatışma bölgelerindeki konjonktürde kadınların durumu, bölgede yaşadıkları zorlukları ele alacaktır. Vakalar üzerinden bölgede yapılan barış çalışmaları ve bu çalışmalara kadınların katkıları tartışmaya açılarak bütünlükçü bir çalışma yapılacaktır. Daha önce düzenlenen İstanbul Atölye Eğitimleri ve Mardin Barışı Konuşmak Genç Kadınlarla Çalıştay’dan elde edinilen bilgi ve tecrübeler ile 4 masaya ait 4 rapor çıkartılacaktır. Amaçlanan vaka analizinde çatışma bölgelerinde özellikle kadınların sadece savaşın mağduru kimliğinin dışında farklı kimlikleri olduğu ve bölgedeki barış çalışmalarına katkıları sunulacaktır. Kalıcı barış süreçlerine dair analizler yapılarak sürdürülebilir barış stratejileri incelenecektir. Türkiye’nin farklı illerinde programa dahil olan lisans ve lisansüstü eğitim düzeyine sahip katılımcılar programa davetli olan karar alıcılar ile bir araya gelerek çıkarımlarını, önerilerini ve analiz raporlarını yetkililere sunacaklardır. Hem kendilerini daha iyi ifade edecek hem de Dünya çapında önem arz eden meselelerde karar alıcılara görüşlerini sunacak ve onların tecrübelerinde de faydalanacaklardır. Programda rapor yazımına dair temel bir eğitim verilecek, raporlar için belli bir şablon oluşturulacak ve uzman bir eğitmenden yardım alınacaktır. Raporda çatışma aktörleri, müzakere ve barış inşa süreçleri ve incelenen bölgenin tarihsel arka planı, sosyokültürel, demografik, siyasi, ekonomik yapısına dair bilgiler yer alacaktır.

Leave A Comment

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)