Lübnan Haritalandırma Çalışması

Giriş

Bu raporda, Lübnan’daki etnik-dini dağılım, enerji kaynaklarının durumu ve bu kaynakların dağıtımı, deniz yetki alanları, önemli ulaşım yolları ile birlikte ülkenin en büyük şehirleri ele alınacaktır.

Rapor

1-)Genel Bilgiler

Lübnan uzun yıllar iç savaştan dolayı birçok alanda sıkıntı çekmiş bir Levant ülkesidir. 15 yıl süren iç savaş öncesinde Lübnan, Ortadoğu’nun en gelişmiş ülkelerinden biri olarak ön plana çıkmaktaydı. Bunun en önemli göstergesi farklı dinlerden ve mezheplerden insanların barış ve uyum içerisinde birlikte yaşayabilmesiydi. Lübnan iç savaşından sonra ise Suriye’de başlayan karışıklıklardan en çok etkilenen ülkeler arasında anılmaya başlamıştır. 4 Ağustos 2020’de yaşanan Beyrut Limanı patlamasından sonra da ülke ekonomik olarak zor zamanlar yaşamaya başlamıştır.  

Ülkenin resmi adı Lübnan Cumhuriyeti’dir. Parlamenter demokratik cumhuriyet ile yönetilmektedir. Başkenti Beyrut’tur. Ülkenin yüzölçümü 10.452 kilometre karedir. Suriye ve İsrail olmak üzere yalnızca iki sınır komşusu vardır. Suriye ile 403, İsrail ile 81 kilometre sınırı paylaşmaktadır. İklimi Akdeniz iklimidir. 

En önemli şehir başkent Beyrut’tur. Genel nüfus 2016 verilerine göre 6 milyonken Beyrut’ta 2 milyon insan yaşamaktadır. Diğer önemli şehirler ise Trablusşam, Sayda, Sur, Cuniye, Zahle ve Aley’dir. Bu şehirler nüfusu en yüksek olan şehirler olarak öne çıkmaktadırlar. Ülkenin resmi dili Arapça’dır ancak Fransızca, İngilizce ve Ermenice de Lübnan’da yaygın olarak kullanılmaktadır. 

2-)Etnik-Dini Dağılım

Etnik olarak değerlendirildiğinde Lübnan’da çoğunluk %95 oran ile Arap nüfusundur. %4’lük bir kısmı Ermenilerden ve %1’lik bir kısmı ise diğer etnik kimliklerden oluşmaktadır. Dini kimlik dağılımına bakıldığında ise farklı kaynaklarda farklı bilgiler verilmektedir. Ancak genel olarak %54 Müslüman, %40 Hristiyan, %5 Dürzi ve %1 diğer dini kimliklerin Lübnan’da varlıklarını sürdürdükleri bilinmektedir. 

3-)Enerji Kaynakları

Lübnan’nın en önemli doğal kaynakları kireçtaşı, demir, tuz ve işlenebiliri topraklar olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra Akdeniz kıyılarında önemli petrol ve doğalgaz rezervleri olduğu düşünülmektedir. Lübnan bu kaynakları bulma ve geliştirme noktasında çeşitli uluslararası şirketler ile anlaşma imzalamaktadır. Ülkede yaşanan ciddi enerji sorunları göz önünde bulundurulduğunda bu kaynaklar kritik bir öneme sahiptir. 

4-)Deniz Yetki Alanları 

Lübnan Akdeniz’e sınırı olan önemli bölge ülkelerinden biridir. Deniz yetki alanları ile ilgili olarak uzun süre İsrail ile sorun yaşamıştır fakat sonuç itibariyle bu sorun çözülmüş ve sınır belirlenmiştir. İki ülke de kendi yetki alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Lübnan’ın çalışmaları genel çerçevesi ile bir önceki başlıkta ele alınmıştır. 

5-)Önemli Ulaşım Yolları

Lübnan’da ulaşımın en önemli başlığı karayolları ve limanlardır. Lübnan Otoyolu 1 ve Lübnan Otoyolu 2 olmak üzere iki önemli karayolu ağı vardır.  Birincisi ülkenin güneyinden kuzeyine uzanıp diğer şehirleri Beyrut’a bağlarken diğeri ise ülkenin iç bölgelerini ve Suriye sınırını birbirine bağlar. 

Beyrut Limanı ülkenin en önemli ve en büyük ticaret limanıdır.  Ancak bilindiği üzere 2020’deki patlama limana çok büyük zarar vermiştir. Bunun yanı sıra Trablus Limanı, Sİdon Limanı ve Tyre Limanı önemli limanlar olarak öne çıkmaktadır. 

En büyük ve önemli havalimanı Beyrut’ta bulunan Rafik Hariri Havalimanı’dır. Bu havalimanından uluslararası ve yerel uçuşlar gerçeklemektedir. Diğer önemli havalimanları ise Trablus Uluslararası Havalimanı ve Riyaq Havalimanı’dır. Bunun dışında başka şehirlerde yer alan küçük havalimanları da vardır. 

Demiryolu ağı ise çok kısıtlıdır. Bazı kaynaklardan edinilen bilgilere göre turistik amaçlarla kullanılan demiryolu ağlar vardır ancak bunlar da oldukça sınırlı bir alana hitap etmektedir. 

Haritalar

Lübnan Siyasi Haritası
Lübnan Coğrafi Haritası
İsrail-Lübnan Deniz yetki alanı sınırlandırma anlaşmasına ilişkin

*Makalelerdeki fikirler yazarına aittir ve Divan Araştırma ve Eğitim Derneği’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Leave A Comment

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)