Filistin’deki Gelişmelerin Değerlendirilmesi Programı

 

5 Kasım 2023 tarihinde Divan Araştırma ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen “Filistin’deki Gelişmelerin Değerlendirilmesi” çevrim içi programda Filistin’deki son gelişmeler, alanında uzman isimler tarafından ele alındı. Divan Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alptekin Cihangir İşbilir’in moderatörlüğünde Orta Doğu Uzmanı Haydar Oruç, Araştırmacı-Gazeteci Ahmed Yusuf, ORAFMER Müdürü Dr. Hüsrev Çelik, Akademisyen Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, Gazeteci Kasım İleri ve Ortadoğu Uzmanı Dr. Mustafa Öztop programa konuk olarak katıldı.

Programın ilk oturumunda Uzman Haydar Oruç, Filistin-İsrail perspektifini değerlendirirken Gazeteci Kasım İleri, ABD’nin Filistin’deki tutumunu ele aldı. Araştırmacı-Gazeteci Ahmed Yusuf, Mısır ve Katar’ın gelişmelere yönelik tutumlarına odaklanırken Dr.Hüsrev Çelik “Türk Dış Politikasındaki Filistin” meselesine dair görüşlerini paylaştı. Prof.Dr.Çetin Kaya Koç, Filistin meselesinin küresel çaptaki etkilerine dikkat çekerken, Orta Doğu Uzmanı Dr.Mustafa Öztop ise Filistin’de çözüm arayışlarına ilişkin perspektifini sundu.

 

Programın ikinci oturumunda, Orta Doğu Uzmanı Haydar Oruç, Gazze’nin bölünmesine dair ihtimalleri değerlendirdi. Gazeteci Kasım İleri, son gelişmelerin bölgedeki tetikleyici rolüne ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in ziyaretine dair izlenimleri ve bu görüşmelerin perde arkasını aktardı. Araştırmacı-Gazeteci Ahmed Yusuf Türkiye’nin meseleye dair söylemi ve Filistin’in Türkiye’den beklentilerini açıklarken, Prof.Dr.Çetin Kaya Koç, Batı medyasındaki Filistin meselesini ele aldı. Dr.Mustafa Öztop ise son gelişmelere dair kapsamlı yorumlarını katılımcılarla paylaştı.

 

Programın son oturumunda katılımcılar alanında uzman isimlere sorularını yöneltti. Soru cevap kısmı ile katılımcıların önemli bilgiler edinmelerine olanak sağlandı. Divan Araştırma ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen bu program, Filistin meselesine dair farklı perspektifleri bir araya getirerek önemli bir tartışma platformu oluşturdu. Program YouTube üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Leave A Comment

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)