Erasmus+ Ka154 Genç Türkiye Diplomasi Forumu Projesi Gerçekleşti

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen “Erasmus+ KA154 Genç Türkiye Diplomasi Forumu” projesi tamamlandı. 31/05/2022- 30/08/2023 tarihlerinde uygulanan ve toplama 15 ay süren projede 3 hareketlilik gerçekleştirilmiştir.  Bunlar Ankara Toplantısı, İstanbul Toplantısı ve İstanbul Zirvesi’dir.

Bu proje ile genç diplomat adayları non-formal eğitim yöntemleri ile ülkeler arası diplomasi, diplomatik kanallar, diplomasi yöntemleri, bir çok ulusal ve uluslararası probleme çözüm odaklı yaklaşma ve bölgesel uzmanlaşma çalışmaları ile desteklenmiştir. Proje kapsamında aynı zamanda grup çalışmaları, similasyonlar, müzakereler ve sunumlar gerçekleştirilerek katılımcıların kişisel gelişimleri desteklenmiştir.

Projenin ilk hareketliliği Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Ankara 30 katılımcı ile beraber toplantıya karar alıcılar da davet edilmişlerdir ve genç katılımcılarımız ile birlikte diplomasinin odak noktaya alındığı oturumlarda, simülasyonlarda ve yuvarlak masa toplantılarında bir araya gelmişlerdir. Katılımcılar uluslararası ilişkiler, kamu diplomasisi, çatışma çözümü ve arabuluculuk, Birleşmiş Milletler, dış politikada yumuşak güç, Ortadoğu’daki dönüşüm, Arap uyanışı gibi konularda öğrenmeler ve olumlu etkiler kazanmışlardır. Projemizin önemli hedeflerinden birisi gençlerin topluluk önünde konuşma ve münazara becerilerinin geliştirilmesidir. Bu kapsamda genç katılımcılarımız diplomasinin ufkunu keşfe çıktığımız oturumlarda bizzat yer almışlardır. Genç katılımcılar yaptıkları sunumlar ve ortaya koydukları politika önerileri ile karar alıcılar ile doğrudan temas kurmuşlardır. Bu bağlamda gençler ile politika yapıcılar arasında bir diyalog ortamı oluşturulmuş ve gençlerin demokratik hayata katılımı teşvik edilmiştir. Ayrıca genç katılımcılarımız ile TBMM ve Yunus Emre Enstitüsü ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. Bu faaliyetler de gençlerin demokratik hayata katılımlarına, aktif vatandaşlık bilinci geliştirmelerine, özgüven kazanmalarına ve toplumla etkileşime geçmelerine olanak vermiş ve projemizin görünürlüğüne de katkılar sağlamıştır.

Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ve Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcı Dr. A. Kutalmış Yalçın, Forumumuza katıldılar ve yuvarlak masa toplantılarında ve oturumlarda gençlerle bir araya geldiler.

Katılımcılarımız TBMM ve Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret ettiler.

Ankara toplantımızın tanışma etkinlikleri ve sertifika töreninden görseller

Projemiz kapsamında ikinci hareketlilik İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Programa 30 lisans ve lisansüstü seviyesine sahip genç katılmıştır. Programda katılımcılar MENA bölgesi, küresel ölçekte enerji sorunu, spor diplomasisi ve diplomasinin etkileri, Avrupa’nın aşırı sağ yaklaşımı gibi konularda araştırmalar gerçekleştirmiştir ve oturumlar ile makalelelerini sunmuşlardır. Projedeki genç katlımcıların daha fazla “Erasmus+ ve AB Fırsatları” eğitimi verilmiştir. Bu sayede hem YouthPass eğitimi almış hem de daha fazla fırsatlar hakkında bilgi sahibi olmuş oldular. Projede gençlerin hitabet, kendini ifade etme, çözüm odaklı yaklaşımı öğrenme, analiz etme, grup çalışması ve liderlik gibi beceriler kazandırılmıştır. Katılımcılar, karar alıcılar ile bir araya gelerek kendilerini ifade etmişlerdir. Yapılan “Enerji Krizi” similasyonu ile katılımcıların kendileri tarafından üstlenilen rollere uygun araştırmalar yapmış ve ülkelerin politikalarını similasyonda dile getirmiştir. Faaliyet sonunda YouthPass sertifika töreni düzenlenmiştir.

Katılımcıların farlı alanlar üzerine makale sunumları

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu “Enerji Krizi” Similasyonu

Erasmus + ve ESC Fırsatları Eğitimi; YouthPass Sertifika Töreni

Programın son hareketliliği İstanbul’da “Zirve” olarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar 4 ana oturumda farklı alt başlıklarda makale sunumları gerçekleştirmişlerdir. Bu başlıklar şu şekildedir: Dijital Diplomasi ve Dezenformasyon; Uygulamada İnsani Diplomasi; Uluslararası İlişkilerde Sivil Toplumun Rolü; Kültürel Diplomasi ve Bölgesel Dinamikler. Projede hat, tezhip gibi sanatlar ve metotları hakkında katılımcılar ile bilgiler paylaşılmıştır. Ayrıca projede farklı proje fikirlerinin oluşturulması ve desteklenmesi amacı ile öncelikle “Proje Yazma Atölyesi” eğitimi verilmiş ardından katılımcılar grup çalışması ile proje fikirlerini geliştirmişlerdir. Katılımcılar Birleşmiş Milletler Genel Kurulu similasyonu yaparak rollerini yerine getirmişlerdir. Programa Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız davet edilerek genç diplomat adayları ile bir araya getirilmiştir. Katılımcıların oluşturduğu makaleler raporlaştırılarak karar alıcılar ile sunulmuştur. Zirvede aynı zamanda öğrenciler ile röportajlar yapılmıştır.

Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ile görüşme

Katılımcıların farklı oturumlardaki makale sunumları

Proje Eğitimi ve Grup Çalışmaları

Leave A Comment

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)