Diplomasi Akademisi Öğrencileri, Turkish Journal’de Staj Yapıyor

İstanbul, Türkiye (17 Ocak 2024) – Divan Derneği’nin Diplomasi Akademisi projesi, Türkiye’nin dış politikası ve diplomasi alanındaki gelişmeleri yakından takip etmek ve bu alandaki çalışmaları desteklemek amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Akademinin Amerika Birleşik Devletleri İzleme Merkezi, ABD’deki gelişmeleri yakından takip etmek ve bu alandaki çalışmalara katkı sağlamak amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Staj kapsamında akademi öğrencileri Birleşmiş Milletler, New York merkezli gazetenin haberlerini takip ediyor, röportajlar yapıyor, makaleler yazıyor ve sosyal medya hesaplarını yönetiyor. Bu sayede öğrenciler, gazetecilik alanında deneyim ve tecrübe kazanıyor. Ayrıca, gazeteye katkı sağlayarak, profesyonel bir ortamda çalışma fırsatı elde ediyorlar.

Divan Derneği Başkanı Dr. Cihangir İşbilir, “Bu işbirliği, öğrencilerimizin gazetecilik alanındaki becerilerini geliştirmeleri için önemli bir fırsat sunuyor” dedi. “Turkish Journal, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Türk toplumuna hitap eden önemli bir yayın organı. Öğrencilerimiz, bu gazetede staj yaparak, hem deneyim kazanıyor hem de Türk toplumuna hizmet ediyorlar.”

Turkish Journal Genel Yayın Yönetmeni Dilek Kaya da işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Divan Derneği’nin Diplomasi Akademisi ile yaptığımız işbirliği, bizim için çok değerli. Birbirinden değerli bu gençlerle bir araya gelmek ve dünya gündemini birlikte takip etmek bizler için de gurur” dedi. “Bu işbirliği sayesinde, genç gazetecilere staj imkanı sunabiliyor ve onlara mesleki gelişimlerinde destek olabiliyorsak, ne mutlu bize. Turkish Journal ailesi olarak, bizlere bu unutulmaz desteğinden dolayı Divan Derneği Başkanı Dr. Cihangir İşbilir’e teşekkürlerimi sunuyorum.”

Staj programına katılan öğrencilerden ve aynı zamanda İnsani Diplomasi Atölyesi koordinatörlüğünü de yürüten Vildan Kabasakal, “kıymetli bir deneyim” olarak değerlendirdiği program sayesinde iki dilde haber dilini geliştirdiğini, dezenformasyona karşı doğru bilgiyi elde etme ve yayma fırsatı bulduğunu söylüyor. Turkish Journal gazetesi stajyerlerinden Seda Karakaya ise, “Türk-Amerikan ilişkilerine ilgi duyan ve dijital gazetecilik mesleğini öğrenmek isteyen gençler için çok değerli bir fırsat.” diye konuştu.

Öğrenciler memnuniyetlerini ve teşekkürlerini belirtirken, Divan Derneği ve Turkish Journal işbirliğinin önümüzdeki günlerde daha da büyüyeceğini not etti.

 

Leave A Comment

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)