Diplomasi Akademisi Ocak Ayı Buluşmasını Gerçekleştirdi

Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB), Divan Araştırma ve Eğitim Derneği ve ODTÜBİRDER iş birliği ile “Küresel Siyasette Güncel Meseleler” temasıyla dördüncüsü gerçekleştirilen aylık buluşmalarda yine verimli bir programa ev sahipliği yapıldı.

Divan Araştırma ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alptekin Cihangir İşbilir’in “Türkiye Yüzyılında Türkiye’nin Barış İnşa Edici Kapasitesi” başlıklı hitabı ile başlayan program, ODTÜBİRDER Kampüs Başkanı Ali Temizkan’ın konuşması ile açılış faslını tamamladı.

Programın devamında Sayın Doç. Dr. Mürsel Bayram, dinleyicilere “Afrika Kıtasının Uluslararası Ekonomi-Politik Konumundaki Değişime Tarihsel Bir Bakış” başlıklı hitabını gerçekleştirirken, ORSAM Uzmanı Sayın Dr. Kaan Devecioğlu da “Etiyopya-Somaliland Mutabakat Zabtı’nın Bölgesel Dinamiklere Etkisi ve Türkiye’nin Bölgeye Yaklaşımı” konulu hitabını gerçekleştirdi. Sayın Devecioğlu sunumu esnasında Cibuti’nin Afrika Boynuzundaki öneminin yanı sıra ticari bağlamda da ülkenin önemine dikkat çekti.

Yerini katılımcı sunumlarına bırakan programda, Batılı ülkelerdeki aşırı sağ hareketlerden Çin’e, TSK personellerinin telefon kullanımlarının yasaklanmasından Sudan krizine dek pek çok konu Diplomasi Akademisi katılımcıları tarafından ele alındı.

Katılımcı sunumlarının yanı sıra 2 faklı panele de ev sahipliği yapan programda, “2023 Yılında Türk Dış Politikası Nasıldı, 2024 Yılında Türk Dış Politikasında Bizleri Neler Bekliyor?” ve “Arap-İsrail Çatışması” başlıkları panelistler tarafından ele alındı.

Sayın Büyükelçi İrfan Neziroğlu’nun da teşriflerini sağladığı “Küresel Siyasette Güncel Meseleler” temalı program, Dr. Cihangir İşbilir’in kapanış hitabı ile sona erdi.

Leave A Comment

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)