LÜBNAN HAFTALIK HABER RAPORU

                                                                                                                                                       

Bu Haftanın Gündem Başlıkları

 

İsrail Lübnan’da bir aracı vurdu: 3 Hizbullah militanı öldü

İsrail ordusu, daha sonra yaptığı açıklamada saldırıyı üstlendi. Ordu, güçlerinin Nakura kenti yakınlarında, İran Devrim Muhafızları’na bağlı İmam Hüseyin Tümeni’nden üç Hizbullah üyesini öldürdüğünü duyurdu. Açıklamaya göre İsrail hava kuvvetlerine ait savaş uçakları da Lübnan’ın güneyindeki A-Lebuna ve Blida bölgelerinde Hizbullah’a ait hedefleri vurdu. 

 

Lübnan’daki Hizbullah hareketi, Baalbek kenti yakınlarındaki saldırıya misilleme olarak İsrail’e ait hava kontrol üssüne füze saldırısı başlattığını açıkladı.

Örgütten yapılan açıklamada, Cermek Dağı’nın tepesinde yer alan Meron Askeri Hava Kontrol Üssü’ne saldırı düzenlendiğini bildirildi.Hava üssünün, İsrail’in dün, Lübnan’ın Baalbek kenti yakınlarındaki Hizbullah hedeflerine gerçekleştirdiği saldırıya misilleme olarak hedef alındığı kaydedildi. 27.02.2024

 

Lübnan’dan İsrail’e füze saldırıları düzenlendi

Yerleşim birimini hedef alan ilk saldırıda 4 ve ikinci saldırıda 10 füzenin fırlatıldığı aktarılan haberde, herhangi can kaybının yaşanmadığı ancak bazı füzelerin boş evlere isabet ettiği kaydedildi.28.02.2024

 

İsrail Lübnan’ın güneyini vurdu

Lübnan resmi haber ajansı, İsrail’in Lübnan’ın güneyindeki iki kasabaya 3 ayrı saldırı düzenlediğini duyurdu. Sivil yerleşim alanlarının isabet aldığı saldırılarda iki sivilin hayatını kaybettiği, 14 kişinin yaralandığı bildirildi.  29.02.2024

 

İsrail Genelkurmay Başkanı Halevi: Hizbullah ağır bir bedel ödemeli

Lübnan sınırında istihbarat toplanmasının yoğunlaştırılması gerektiğini belirten Halevi, “Öncelikle düşmanı ciddiye almalı, burada güçlü bir engel oluşturmalıyız.” ifadesini kullandı.

Halevi, Lübnan sınırında Hizbullah’ın bulunmadığını savunarak, doğru yol izlendiğinde, Lübnan sınırından tahliye edilen yerleşimcilerin geri dönebileceğini söyledi.

 

İsrail ordusu, Lübnan’ın güneyinden “20 kadar füze” fırlatıldığını duyurdu

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Lübnan’ın güneyinden fırlatılan “20 kadar füzeden” bazıları hava savunma sistemleri tarafından imha edildi. Öte yandan Hizbullah Hareketinden yapılan yazılı açıklamada, Cermek Dağı’nın tepesinde yer alan Meron Askeri Hava Kontrol Üssü’ne çok sayıda zırh delici füze fırlatıldığı ifade edildi.

 

Rapor

7 Ekim’de İsrail-Hamas çatışmalarının başlamasının ardından, Lübnan sınırında İsrail güçleri ile Hizbullah hareketi arasında da gerilim tırmanmıştı. Tel Aviv hükümeti, Hizbullah’a yönelik saldırıların artacağını söylemişti. Karşılıklı saldırılar sürüyor. Saldırılar sonucu İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana yaşanan çatışmalarda 212 Hizbullah mensubu, 11 Emel mensubu, 12 Filistin İslami Cihad  Hareketi ve 12 Hamas  Hareketi mensubunun yanı sıra 43 Lübnanlı sivil, 1’i asker 2 Lübnan güvenlik görevlisi, 6 İsrailli sivil ve 11 İsrail askeri hayatını kaybetti.

İsrail’in Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri’yi düzenlediği suikastta öldürmesinin ardından bölgede tansiyon yükseldi ve Lübnan’daki Hizbullah Hareketi, saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Gerçekleştirilen saldırının, İsrail’in Suriye’de 25 Aralık’ta düzenlediği hava saldırısında öldürülen İran Devrim Muhafızları komutanlarından Seyid Rıza Musevi’ye yönelik suikastın devamı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu suç, cezasız ve karşılıksız kalmayacaktır” denildi.

Lübnan resmî ajansı NNA’da yer alan habere göre Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Buhabib, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk ile Beyaz Saray’da görüştü. Buhabib ve McGurk’un görüşmede, Lübnan’ın Gazze savaşından uzak tutulması için ABD’nin diplomatik girişimlerini sürdürmesi gerekliliğini vurguladıkları ifade edildi.

YAZAN: KERİMAN İSTEMİ

Leave A Comment

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)