Diplomasi Akademisi Mart Ayı Buluşmasını Gerçekleştirdi

Diplomasi Akademisi, Divan Derneği & ODTÜBİRDER iş birliğinde “Küresel Siyasette Geçmişten Geleceğe: Diplomasi ve Bölgesel Dinamikler” temasıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) ev sahipliğinde 6. aylık buluşmasını gerçekleştirdi.

Programın ilk oturumu, Divan Araştırma ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Alptekin Cihangir İşbilir’in “Türkiye’nin Kamu Diplomasisi Kapasitesi” başlıklı hitabı ile başladı. Ardından ODTÜBİRDER Kampüs Başkanı Ali Temizkan, 126 günü geride bırakan MENA Atölyelerine ilişkin görüşlerini ifade etti.

Sayın Prof. Dr. Çınar Özen’in “Soğuk Savaş Sonrası Dünya Sistemi ve Orta Doğu” başlıklı hitabı ile başlayan ikinci oturum, katılımcılar tarafından yöneltilen sorular ile tamamlandı.

Sıradaki oturum, Körfez Atölyesi Koordinatörü Zehranur Ertek’in Suudi Arabistan’ın NEOM Projesi’ni ele aldığı sunumu ile başlarken Levant Atölyesi Sosyal Medya Sorumlusu Ömer Furkan Polat’ın Filistin-İsrail ilişkilerine değindiği sunumu ile sonlandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirilen programın dördüncü oturumu, Afrika Boynuzu Koordinatörü Ahmet Hasan Arslan’ın Afrika Boynuzu ve jeopolitiğini ele aldığı sunumu ile başladı. Oturumun devamında, Levant Atölyesi Koordinatörü Münevver Fatıma Özyurt “YouTube’de Suriye Algısı” başlıklı sunumunu gerçekleştirirken Diplomasi Akademisi katılımcısı Nil Duru Eren ise “Kosova’da Etnik Çeşitliliğin Portresi: Birlikte Var Olmak” sunumu ile oturumu sonlandırdı.

Programın son oturumunda, Diplomasi Akademisi katılımcılarından İklima Sümer, Sahel Bölgesi’ni sunumuna konu edinirken Buse İşler ise Orta Doğu’daki modernleşme faaliyetleri ve İran’ın siyasi dönüşümünü ele aldı. Son oturum, Enerji Atölyesi Koordinatörü Muhammet Emin Atcı’nın “Türkiye’nin Uluslararası Enerji Stratejisi” başlıklı sunum ile sona erdi.

Diplomasi Akademisi’nin “Küresel Siyasette Geçmişten Geleceğe: Diplomasi ve Bölgesel Dinamikler” temalı mart ayı buluşması, Sayın Dr. Alptekin Cihangir İşbilir’in kapanış konuşması ile sonlandı.

Leave A Comment

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)