BM Söyleşileri Kapsamında Türk Dünyası İzleme Merkezi İş Birliğiyle Gerçekleştirilen ‘COP 29 Azerbaycan’ Programının İkincisi Düzenlendi

  • Anasayfa
  • Haber ve Duyuru
  • BM Söyleşileri Kapsamında Türk Dünyası İzleme Merkezi İş Birliğiyle Gerçekleştirilen ‘COP 29 Azerbaycan’ Programının İkincisi Düzenlendi

BM Söyleşileri kapsamında Türk Dünyası İzleme Merkezi iş birliği ile organize edilen ‘’COP 29 AZERBAYCAN’’ temalı programın ikincisi gerçekleştirildi. Programın konusu ‘’Su Kaynakları ve İklim Değişikliği: Azerbaycan’da Su Kaynaklarının Azalması, Kuraklık Riski ve Su Yönetimi Politikaları’’ idi. Söyleşide konuşmacı olan Beyza Alpaslan, Azerbaycan’daki su kaynaklarına ve iklim değişikliğine ilişkin yapılan araştırmalara sunumunda yer verdi. Programın devamında, Azerbaycan’daki su kaynaklarının azalmasına ve kuraklık riskine dikkat çekilerek Azerbaycan tarafından icra edilen ve hedeflenen su yönetimi politikalarına değinildi.

Programın devamında, konuk katılımcılardan ProPM Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri Şirketi Genel Müdürü Gülşah Bakırlı değerlendirmelerde bulundu. Bakırlı, Azerbaycan’da su kaynaklarının azalmasının tarım başta olmak üzere birçok sektörde önemli etkilerinin olacağını belirtti. Su kaynaklarının sürdürülebilir şekilde yönetimi adına Azerbaycan Standart Kurumu tarafından geliştirilen bazı politikalara ve standartlara da ayrıca yer verildi. ISO standartları kapsamında etkin çözümlerin geliştirilmesi, su kaynaklarının arttırılması ve geri kazanılması, alt yapının geliştirilmesi gibi çeşitli önlemlerin oluşturulmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Buna yönelik su kaynaklarının azalması riski ve iklim değişikliği ile mücadele noktasında küresel iş birliği ve diplomasinin önemine değinildi. Program sonunda, COP 29 ile birlikte Azerbaycan’ın su kaynaklarının azalmasına ve iklim değişikliğine karşın verdiği mücadele için küresel iş birliği noktasında önemli fırsatları yakalayabileceğine vurgu yapıldı.

Leave A Comment

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)