Divan Derneği Diplomasi Akademileri Antalya Diplomasi Forumu’nda

Divan Derneği Başkanı A. Cihangir İşbilir ve Dernek bünyesinde gerçekleştirilen diplomasi akademilerinde yer alan 15 öğrenci Antalya Diplomasi Forumu’na katıldı.

2. Antalya Diplomasi Forumu, 11-13 Mart 2022 tarihleri arasında Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” temasıyla gerçekleştirildi.

Yalnızca Türk diplomasisine değil, bölge ve dünya diplomasisine bir fikir ortamı sunan Antalya Diplomasi Forumu’nda; liderler, siyasetçiler, fikir insanları, akademisyenler ve iş insanlarının yanı sıra 400 öğrenci yer aldı. Divan Derneği bünyesinde gerçekleşen Genç Diplomasi Akademisi ve Diplomasi Elçileri Kahvesi projesi ile Erzurum Diplomasi Akademisi ve Mardin Diplomasi Akademisi’ne devam eden 15 öğrenci Antalya Diplomasi Forumu’na katıldı.

Antalya Diplomasi Forumu “Birlikte Düşün, Birlikte Hareket Et” temel şiarıyla gerçekleşirken Forum’da 17 Devlet ve Hükümet Başkanı, 80 Bakan, 39 Uluslararası Teşkilat temsilcisi başta olmak üzere, 75 ülkeden katılımcı bir araya geldi.

                                                      

Avrupa’dan Afrika’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya birçok bölgenin kapsandığı Antalya Diplomasi Forumu’nda yapay zekadan terörle mücadeleye, iklim değişikliğinden dezenformasyona kapsamlı konu başlıklarıyla gündemin çok boyutlu bir şekilde ele alındığı paneller gerçekleştirildi. Kapsamlı panellerin yanı sıra Forum, katılımcı ülkelerin hem Türk muhataplarıyla hem de birbirleriyle görüşmeler yaptığı, ülkeler arası ilişkilerin görüşüldüğü ve yeni iş birliği fırsatlarının oluştuğu bir platform oldu.

DİPLOMASİ AKADEMİLERİNE DAİR BİLGİ VERİLDİ

Divan Derneği akademilerine devam eden öğrenciler de Antalya Diplomasi Forumu ile birçok lider ve diplomat ile görüşme ve istişare etme imkanı elde etti. Öğrenciler, Forum’a katılan liderler ve diplomatlara insani diplomasiden Balkanlar’a, gönüllülükten Afrika’ya, insani diplomasiden Orta Doğu’ya birçok alan ve bölge üzerine akademilerin çatısı altında gerçekleştirilen atölyelerin çalışmalarına dair bilgi verdi.

                                                     

Antalya Diplomasi Forumu barışın inşası ve korunması fonksiyonu ile birlikte karşılaştırılabileceği diğer uluslararası organizasyonlar arasında öne çıktı. Katılan birçok kişinin de dile getirdiği gibi eleştirilerin açıkça dile getirilmesi ve panellerde gerçeklerin küresel çapta temsilciler ile birlikte ele alınması Forum’un ayırt edici özelliklerindendi. Antalya Diplomasi Forumu ile Türkiye’nin “Girişimci ve İnsani Dış Politikası”nın yansıması olarak Türkiye merkezli diplomasi trafiği gerçekleşti.

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)