Avrupa Genç Diplomasi Akademisi

Projemizde Balkanlar, Karadeniz, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan genç diplomat adayları 10 gün süreyle ülkemizde bir araya gelecekler. Çok taraflı bir platformda, akademik perspektifi pratik konularla birleştiren, Türk kültürü, toplumu, tarihi ve sanatını keşfetme fırsatı sunacak programın bu anlamda özel bir niteliği bulunmaktadır.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden özellikle Avrupa'dan gelen gençlik çalışanlarının katılımıyla gerçekleşecek kapsamlı bir Eğitim Kursu olacaktır. Eğitim Kursumuz ağırlıklı olarak liderlik, dış politika, diplomasi, siyaset, toplum, ekonomi, tarih, sanat ve edebiyat alanlarındaki faaliyetlerde oluşacaktır. Katılımcılar kendi ülkeleri ve özellikle Türkiye üzerine odaklı bu konuların yanı sıra, dünya siyaseti, toplumu ve ekonomisinin güncel eğilimleri ile çatışma çözümü, arabuluculuk ve çevresel diplomasi gibi küresel konular üzerine gerçekleştirilecek faaliyetlerle eğitimler alacaktır.

  • İstanbul'da veya çevre illerde yaşayan, siyaset, politika ve diplomasiyle yakından ilgili, bu alanlarda ihtisas yapmayı ve gelecekte bu alanda iş sahibi olmayı hedefleyen, üniversiteye başlamış, lisans, yüksek lisans ve/veya doktora eğitimi görmekte olan veya mezun olmuş; 18 yaş üstü 7 katılımcı seçilecektir.
  • Katılımcıların yeterli düzeyde İngilizce ve tercihen ikinci bir yabancı dil bilmesi gerekmektedir.
  • Katılımcıların tercihen en az 1 defa Avrupa Birliği veya uluslararası destekli projede görev almış olması gerekmektedir.
  • Katılımcıların 10 gün boyunca eksiksiz katılım göstermeleri beklenmektedir.
  • Katılımcılar seçilirken niyet mektupları dikkate alınacaktır.

Son Başvuru Tarihi: 28 Mayıs 2022

Program Uygulama Tarihleri: 10 Haziran 2022 – 18 Haziran 2022

Erasmus+, Youthpass, Takım Çalışması, İletişim, Diplomasi, Kültürlerarası Öğrenme, Organizasyon Pazarı, Katılımcı Ülkelerin Dış Politikaları, Gençlik Politikaları, Dış Politika Yapımı, Yumuşak Güç, Çatışma Yönetimi ve Arabuluculuk, Çoklu Müzakere Teknikleri, Türkiye ve Diplomasi, Kurumsal Ziyaretler, Türkiye ve Birleşmiş Milletler, Türkiye ve Ortadoğu’daki Dönüşüm, Türkiye ve Arap Uyanışı, Kıbrıs’ta İki Devletli Çözüm, Türkiye – Afrika İlişkileri, Türkiye ve Balkanlar, Türkiye – Rusya İlişkileri, Türkiye – AB İlişkileri, Türkiye – Orta Asya İlişkileri, Türkiye – Kafkasya İlişkileri, Anadolu ve Avrupa Medeniyetleri, Asya ve Afrika Medeniyetleri, Ebru Kursu, Üniversite Öğrenci Röportajları, Kültürel Geziler

Proje kapsamında tanışma oyunları, oryantasyon, program tanıtımı, yaygın öğrenme, grup dinamiği, iyi uygulamaların paylaşılması, gelecek projeleri üretme, değerlendirme ve takip gibi uygulamaların yanı sıra uzman konukların yer alacağı seminerler, resmi kurum ziyaretleri, kültürel geziler ve aktiviteler gerçekleştirilecektir. Çalışmaların interaktif ve dinamik bir şekilde gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Program kapsamında çalışmalara düzenli katılım sağlayan katılımcılara Youthpass+ katılım sertifikası verilecektir.

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)