Genç Seyyahlar

DiscoverEU, 18 yaşındaki gençlere Avrupa'da seyahat etme fırsatı sağlayan bir Erasmus+ programı eylemidir. Seçilen gençler, (adalarda veya uzak bölgelerde yaşayanların da katılımını sağlamak için istisnalar olsa da) büyük ölçüde trenle seyahat ederek Avrupa'nın çarpıcı manzaralarını ve sonsuz çeşitlilikteki şehir ve kasabalarını keşfeder. Bu yolculuk, iyi anlaşabilecekleri gezginlerle tanışmalarını, kendi ayakları üzerinde durmalarını ve özgüvenlerini pekiştirmelerini sağlamanın yanı sıra AB kimliklerini keşfetmelerine de olanak sağlar

Adayların başvurabilmek için:

 • 1 Temmuz 2004-30 Haziran 2005 arası doğumlu olanlar (18 yaş),
 • Online başvuru formuna geçerli kimlik, pasaport numaralarını eklemeleri gerekir.

Başvurusu kabul edilen adayların seyahat edebilmeleri için: 

 • Seyahatlerine sonuçların açıklandığı tarihte DiscoverEU kapsamında bulunan ve yukarıda belirtilen ülkelerden birinde başlamaları;
 • En az bir gün, en fazla da bir ay süreyle seyahat etmeleri;
 • Sonuçların açıklandığı tarihte DiscoverEU kapsamında bulunan ve yukarıda belirtilen ülkelerden birine seyahat etmeleri;
 • DiscoverEU Elçisi olmayı kabul etmeleri gerekir. 

Bu kriterleri karşılamayan başvuru sahiplerinin başvuruları değerlendirmeye alınmaz.  

Seyahatler Eylül ayı içerisinde başlayacak olup detaylı takvim yakın zamanda paylaşılacaktır.

Toplamda 4 tur olacak şekilde seyahatler planlanacaktır.

 1. Rezervasyon formu (booking form) nedir?

E-postanıza iletilen rezervasyon formu kimliğinizin doğrulandığı, seyahate katılımınızı netleştiği ve esnek-sabit seyahat çeklerinden birini seçtiğiniz formdur. Esnek seyahat çekini seçmeniz durumunda rezervasyon formunda girdiğiniz güzergah, başlangıç ülkesi-şehri bilgilerini değiştirebilirsiniz. Rezervasyon formunu eğer DiscoverEU seyahatine katılacaksanız e-postada belirtilen son tarihe kadar doldurmalınız. Rezervasyon formunu doldurmanız seyahate katılacağınız anlamına gelir. 

Rezervasyon formunda vizeye başvuracağınızı ilgili kısımda işaretlemeyi unutmayınız.

 1. Seyahat çeki nedir? Tren biletleri nasıl alınır?

Katılımcılar DiscoverEU mobil uygulaması üzerinden güzergahları ve tarihleri seçerek seyahat çeki ile tren bileti alabileceklerdir. Seyahat çekinin belirli bir değeri vardır. Aktifleştirildikten sonra 30 gün geçerlidir ve 7 gün kullanılabilir. Yani 30 gün içerisinde istediğiniz 7 gün boyunca kullanabilirsiniz.

Tren biletleri DiscoverEU Mobil uygulaması üzerinden alınacaktır. Mobil uygulamada yer alan "planner" kısmından güzergah ve tarih girerek uygun biletleri listeleyebilirsiniz. 

Mobil uygulama üzerinden alınmayan biletlerin ödenmeyeceğini not ediniz.

 1. Havayolu ile seyahat mümkün müdür?

Belirli durumlarda mümkündür (Soru, C-9). Bunun için mobil uygulama üzerinden seyahat firması ile iletişime geçmelisiniz. Seyahat firması ile iletişime geçilmeden alınan biletler karşılanmamaktadır.

 1. Vize masrafları ödenecek mi?

Evet - lütfen size iletilen rezervasyon formu-booking form'dan uygun bildirimde bulununuz. Vize başvurusuna ilişkin Komisyon tarafından hazırlanan bilgilendirici sayfaya buradan ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca vize başvurunuzu kolaylaştırıcı davet mektubu da sağlanacaktır. Konuya ilişkin e-posta tarafınıza rezervasyon formunu (booking form) doldurduktan sonra iletilecektir. Aynı epostada vize masraflarının geri ödenmesine ilişkin bir form da tarafınıza ulaşacaktır. Eğer e-posta gelmezse buradan İngilizce talep oluşturmalısınız.

 1. Tek başıma başvurdum bir grup ile seyahat edebilir miyim?

Evet - en fazla 5 kişiden oluşacak gruplara ilgili grubun kodu ile dahil olabilirsiniz. 

 1. Avrupa Gençlik Kartı nedir?

Mobil uygulama içerisinde yer alan kart ile indirim ve fırsatlardan faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 1. Başka herhangi bir hibelendirme bulunuyor mu?

Hayır - seyahat çeki, indirim kartları, vize masrafları ve sağlık sigortasının ödenmesi dışında bir hibelendirme bulunmamaktadır.

 1. Buluşmalar (meets-up) nedir?

Avrupa'nın birçok yerinde Ulusal Ajanslar tarafından düzenlenen DiscoverEU kapsamında seyahat eden gençlerin bir araya gelerek yaygın öğrenme faaliyetlerine katıldıkları etkinliklerdir. Buradan takip edilmelidir.

 1. Başvuru yaptığım e-posta adresime erişimimi kaybettim. Ne yapmalıyım?

Buradan durumunuzu anlatan İngilizce bir talep oluşturmalısınız. Talebinize isim-soyisim, başvuru yaptığınız e-posta, başvuru numaranızı eklemeyi unutmayınız. 

 1. Bir sonraki başvuru dönemi ne zaman?

2023 Baharında ikinci bir başvuru dönemi planlanmakla birlikte net tarih belli değildir. Başvurmak isteyen gençler adresini takip etmelidir.

 1. Ülkelerin Covid-19 kısıtlamalarına ilişkin bilgilere nereden ulaşabilirim?

Buradan Avrupa ülkelerinde uygulanan kısıtlamalara ulaşabilirsiniz.

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)