Genç Türkiye Diplomasi Forumu

Projemiz kapsamında gerçekleştireceğimiz Genç Türkiye Diplomasi Forumu, “Yenilikçi Diplomasi” teması altında bir dizi kilit bölgesel, ulusal ve uluslararası tematik meselede diplomasinin ufkunu keşfe çıkacaktır. Genç Türkiye Diplomasi Forumu sürdürülebilir barış ve kalkınma hizmetinde diplomatik angajman ve çözümlere yönelik zorlukların, fırsatların ve yenilikçi yaklaşımların değerlendirilmesini sağlamak üzere siyaset, diplomasi, bilim, gazetecilik, sivil toplum, iş dünyası ve diğer mecralardan gençlerin, liderlerin, karar alıcı ve karar verici, politika yapıcıların becerilerini bir araya toplayacaktır.

- Katılımcıların 18 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.

- Katılımcıların İktisadi ve İdari Birimler, Siyasal Bilgiler, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Hukuk gibi bölümlerde lisans / yüksek lisans öğrencisi / mezunu olması gerekmektedir.

*Yapılacak mülakatlarda başarılı olan adayların konaklama ve yol masrafları Divan Derneği tarafından karşılanacaktır.

Ankara Toplantısı: 21-23 Ekim 2022

İstanbul Toplantı: 3-5 Şubat 2023

Zirve:18-19-20-21 Ağustos 2023

Projemiz ağırlıklı olarak dış politika, diplomasi, siyaset, toplum, ekonomi, tarih, sanat ve edebiyat disiplinlerinden konuları işleyecektir. Katılımcılar özellikle Türkiye üzerine odaklı bu konuların yanı sıra, dünya siyaseti, toplumu ve ekonomisinin güncel eğilimleri ile çatışma çözümü, arabuluculuk ve çevresel diplomasi gibi küresel konular üzerine de eğitimler alacaktır. Önde gelen üniversitelerden akademisyenler, düşünce/sivil toplum kuruluşları uzmanları ve üst düzey bürokratlar tarafından verilecek bu eğitimlere ek olarak Türk diplomatlar tarafından Türkiye’nin bölgesel ve küresel perspektifte ikili ilişkilerine ilişkin brifingler verilecektir.

Proje kapsamında tanışma oyunları, oryantasyon, program tanıtımı, yaygın öğrenme, grup dinamiği, iyi uygulamaların paylaşılması, gelecek projeleri üretme, değerlendirme ve takip gibi uygulamaların yanı sıra uzman konukların yer alacağı seminerler, resmi kurum ziyaretleri, kültürel geziler ve aktiviteler gerçekleştirilecektir. Çalışmaların interaktif ve dinamik bir şekilde gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Proje kapsamında çalışmalara düzenli katılım sağlayan katılımcılara Youthpass+ katılım sertifikası verilecektir.

Haberler

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)