Lisansüstü Diplomasi Akademisi

Türkiye’nin sahip olduğu genç potansiyeli, tarih, siyaset, coğrafya, diplomasi alanlarında nitelikli ve işlevsel hale getirmek için lisansüstünde öğrenim gören ya da mezun kişilere yönelik eğitimler ve etkinlikler gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Proje kapsamında küresel diplomasinin aktörleri; çatışma çözümleri, barış inşası ve arabuluculuk; stratejik ülke analizi ve raporu; güvenlik ve istihbarat çalışmaları; vaka analizi çalışmaları; jeopolitik gibi alanlarda okuma, raporlama, analiz ve sunum çalışmalarını yürütülecektir. Hibrit diplomasi, kamu diplomasisi, kültürel diplomasi, enerji diplomasisi, dijital diplomasi ve ticari diplomasi gibi diplomasi türlerinde ileri seviye içeriklerle katılımcıların yetkinliklerini arttırmaya yönelik bu çalışmaların yanı sıra projede saha çalışmaları da yapılacaktır.

  • Sadece yüksek lisans ve doktora seviyesinde öğrenim gören ya da mezunlar
  • Web sitemiz üzerinden online başvuru yapan ve mülakattan başarılı olanlar
  • Tercihen en az bir yabancı dili upper intermediate (orta üstü) seviyede bilenler

Program, online platformlar kullanılarak gerçekleştirilecek çalışmaların yanı sıra yüz yüze çalışmalarla hibrit bir şekilde sürdürülecektir.

Yüz yüze toplantılar ve online platformlar aracılığıyla çalışmaların interaktif ve dinamik bir şekilde devam etmesi hedeflenmektedir. Okumalar, seminerler, resmi kurum ziyaretleri, yurt içinde ve yurt dışında saha çalışmaları, raporlamalar, çalıştaylar gerçekleştirilecektir.

Çalışma usulü olarak kariyer odaklı çalışma, birebir takip, günlük çalışma ve ihtisaslaşmayı benimseyen 4 aşamalı çalışma esas alınacaktır. Bu aşamalar şu şekildedir: Okuma ve araştırma, yazma ve raporlama, sunum ile saha çalışmaları.

Çalışmalar multidisipliner bir bakış açısıyla devam edecektir. Bunun için 4 araç öne çıkmaktadır: Sözlük, yabancı dil, harita, uçak bileti.

  • Katılım ücretsizdir
  • Program boyunca başarılı olan 10 öğrenciye lisansüstü araştırma bursu
  • Staj ve kariyer fırsatları

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)